0 POLOŽEK (0 Ks) / 0
 
 

Falšování údajů o měření emisí se neomezí pouze na Volkswagen

Auta s naftovými motory mnoha značek vypouštějí v přísnějších testech podstatně více emisí.
 
Problém s nesplněnými emisními limity u dieselových motorů německého Volkswagenu se stále rozrůstá. Americká agentura pro ochranu životního prostředí (EPA), která celý skandál odstartovala, mezitím začala zkoumat další dieselové motory z koncernu VW. V Německu už se z potíží VW stal politický problém. 
 
Agentura EPA Volkswagen obvinila, že do řady modelů dieselových vozů značek VW a Audi z posledních asi sedmi let instaloval software, který umožňuje skrýt při testování emisí skutečné hladiny vypouštěných oxidů dusíku. Volkswagen musí kvůli tomu v USA stáhnout do servisů půl milionu aut a hrozí mu pokuta v úhrnné částce až 18 miliard dolarů (téměř 435 miliard korun). 
 
Automobilka manipulace v dieselových motorech přiznala a oznámila, že takto ošetřené motory jsou v 11 milionech aut po celém světě. Problém se týká i aut v Česku, například vozů druhé generace škodováckých modelů Fabia, Octavia nebo Superb. Automobilka zatím neoznámila konkrétní kroky. Dá se ale čekat, že auta svolá do servisů a software upraví. Poté může dojít k poklesu výkonu motoru. 
 
Český ministr dopravy Dan Ťok v rozhovoru pro Lidové noviny ovšem uvedl, že dosavadní průběh vyšetřování emisního skandálu naznačuje, že VW možná vůbec neporušil české zákony ani pravidla EU, tedy že mezi americkými a evropskými normami je velký rozdíl. Mnoho právníků má ale už teď na věc jiný názor a i v Česku se na koncern VW chystají žaloby zákazníků.
 
Zatím je v souvislosti se skandálem nejvíce skloňováno jméno VW. Test autoklubu ADAC ovšem potvrzuje, že mlčení ostatních značek není bez příčiny. Zkouška podle připravované metodiky, která je bližší reálnému provozu auta totiž ukázala, že limit emisí, který je v platnosti, splní jen zlomek aut.
 
Největší evropský autoklub ADAC podrobil vybrané vozy stávajícímu evropskému testu NEDC, který vychází z laboratorních měření. Výsledky pak porovnal s druhým testem WLTC vytvořeným podle metodiky WLTP, vyvinuté pod vedením OSN. I u tohoto testu je základem laboratorní měření. Celý cyklus je však delší a má lépe odrážet podmínky reálného provozu. Současné plány počítají s tím, že Evropská unie by tento test měla zavést v roce 2017.
 
ADAC EcoTest 10/2015
Co test ukázal (pro zvětšení klikněte na obrázek zde vlevo). Auta s naftovými motory mnoha značek vypouštějí v přísnějších testech podstatně více emisí. Podle testu ADAC vypouštěly některé testované nové vozy s naftovými motory od těchto výrobců i více než desetkrát víc oxidů dusíku, než kolik ukazovaly testy podle platné metodiky pro emisní normu Euro 6.
 
Nejhorších emisních výsledků v testu WLTC podle údajů ADAC dosáhly mimo jiné Renault Espace Energy dCi 160 či Jeep Renegade 2.0. Mezi desítku vozů s nejhoršími výsledky se zařadily i Renault Kadjar, Fiat 500X nebo Hyundai i20.
 
Mluvčí skupiny Renault trvá na tom, že vozidla této automobilky nejsou vybavena zařízeními umožňujícími falšovat údaje o emisích.
 
Více než čtrnáctinásobné emise oxidů dusíku oproti oficiálnímu testu naměřil ADAC u auta Volvo S60 D4. Mluvčí automobilky ale uvedl, že v tomto případě bylo auto porouchané a podnik záležitost vyšetřuje.
 
Předseda německého ekologického sdružení Deutsche Umwelthilfe (DUH) Jürgen Resch uvedl, že skandál kolem falšování údajů o měření emisí bude mnohem širší a neomezí se pouze na Volkswagen. Stejný názor mají i automobiloví odborníci.
 
Podvod s emisemi sice začal v Americe, tam však po silnicích jezdí jenom jedno procento aut s dieselovými motory. Mnohem větší dopad bude mít tato kauza na Evropu, kde má dieselové motory více než polovina osobních aut. 
 
A pravidelným používáním produktů TEC-2000 jsou mimo jiné i emise na té nejnižnižší možné hranici měřených hodnot :-)
 
 
 
 
 

Nahoru

 
 
 
 
http%3A%2F%2Fwww.tec-2000.eu%2Fkatalog-obchod.html

Anketa

 

Odkud jste se dověděli o produktech TEC2000?

14 %

 
Z internetu  (446)

21 %

 
Z autoservisu  (654)

59 %

 
Od známého  (1804)

3 %

 
Ze sociální sítě  (108)